Sze 25

Miskolc – Szanyi Péter: Miskolc város elesett hősei

2003-ban avatták fel Miskolcon a Hősök terén a huszadik század háborús hőseinek és áldozatainak emlékművét. A Miskolc város elesett hősei nevet kapó monumentális alkotás Szanyi Péter miskolci szobrászművész alkotása.

A hősi emlékmű
A bronzból és gránitból készült emlékmű 6x10x11 méteres nagyszabású munkája a művésznek. Az ötalakos kompozíció egy piramis alakú posztamensen áll, mely piramis csúcsa lépcsőfokokban végződik, melyen a szoboralakok lépkednek felénk. A piramis posztamensen olvasható az 1956. október 23-ai dátum, és a „Miskolc város elesett hőseinek” felirat.

Az emlékmű szimbolikája
Szanyi Péter elmondása szerint az emlékmű a „huszadik század kataklizmáinak allegorikus ábrázolása”.

Az öt alak közül négy férfi, akik a hősi halottak koporsóját viszik vállukon, ami a magyarok huszadik századi nemzetsorsát szimbolizáló szarkofágban fekszik. Négy oldalán a Szózat kezdő mondata olvasható: “Hazádnak rendületlenül légy híve, oh magyar”

A hátul, jobb oldalon haladó, a magyar parasztembert megformáló középkorú férfialak, kezében az akkoriban elterjedt Mauser puskával az I. világháborút szimbolizálja.

Mellette a baloldalon egy lepellel letakart, kivájt szemű alak a II. világháborút, a temetetlen, meggyalázott halottakat jelképezi.

Baloldalon elől egy lyukas zászlót tartó fiatal, erős férfi az 56-os forradalom allegóriája.
Mellette halad a deportáltakat, lebombázott polgári áldozatokat megtestesítő bilincsbe vert középkorú férfi.

Előttük megy egy kezében kegyeleti mécsest tartó női alak, Magyarország géniuszának jelképe. A nemzet továbbélését jelzi, ahogy szabad kezével a lángot takarja, óvja, hogy el ne aludjon.

Forrás: miskolc.varosom.hu

Sze 04

A Gyulai ’56-os Forradalmi Bizottság elnökére emlékezett az Október 23. Alapítvány

Halálának 10. évfordulóján Nádházi János emléke előtt tisztelegtek a református újtemetőben.

Koszorúzással és főhajtással emlékezett Nádházi Jánosra, a Gyulai ’56-os Forradalmi Bizottság elnökére az Október 23. Alapítvány szeptember 4-én a református újtemetőben. M. Szabó András ’56-os gyulai polgármester barátja és egykori vezetőtársa, Gyula város díszpolgára egy évtizede, 2005 augusztuséban hunyt el, szeptemberben helyezték végső nyugalomra.

Bagyinszki Zoltán, a kuratórium elnöke köszöntötte a megemlékezőket, majd hangsúlyozta, az évforduló mindenképpen főhajtást érdemel, hiszen az 1956-os forradalom idején vezetői szinten M. Szabó Andrással az egykori Nádházi János játszott meghatározó szerepet. Az elnöktől azt is megtudtuk, M. Szabó András lélekben ugyan jelen volt, ám egészségügyi okok miatt nem tudott részt venni a megemlékezésen.

Nádházi János síremlékénél Mácsok Franciska, az Erkel Ferenc Gimnázium 9.-es diákja Simonyi Imre két versét szavalta el, majd Baráth János református lelkipásztor a Korinthusiakhoz írt első levelének 16. részéből idézett. Beszédében hangsúlyozta, emlékeznünk kell a történelem viharaira, és erőt kell merítenünk Isten igéjéből, valamint azokból a történelmi példákból, amelyek előttünk állnak, így emlékezzünk azokra az ’56-osokra is, akik a sok mindent mérlegre tettek, nem a pillanatnyi hasznot keresték, hanem a magyar nép boldogulását. Végül kiemelte: minden akaratnak a szeretet jegyében kell végbemennie.

A nekrológ végén a jelenlévők megkoszorúzták Nádházi János sírján az Október 23. Alapítvány által emelt márványtáblát, majd nemzeti himnuszunk eléneklésével zárták a megemlékezést.

Forrás: Gyulai Hírlap – Fotó: Rusznyák Csaba