Záró alapítványi irodalmi, történelmi program

1956 A MAGYAR IRODALOMBAN

2021. 05. 31-én, 10.30-tól a Gyulai Erkel Ferenc Gimnázium és Kollégiumban tartotta az Október 23. Alapítvány TOP-7.1.1-16-H-ESZA-2019-00856 azonosítószámú, „Jövőnket formáló múlt – történelmi és kulturális rendezvénysorozat” című projektjének zárórendezvényét. A 8 állomásos rendezvénysorozat alatt számos helyi értékkel, személlyel ismerkedhettek meg a résztvevők, elsősorban persze az általános és középfokú oktatásban tanuló diákok, mondhatni több 100 fő.
Bagyinszki Zoltán az alapítvány kuratóriumi elnöke köszöntőjében kiemelte, hogy a gyulaiság érzet, a gyulai értékek örökítése, megmentése mindenkori célja lehet az aktuális lokálpatriotizmusra nevelt generációknak.
Zámori Ida, a gimnázium intézményvezetője elmondta, hogy büszkének kell lenni arra, hogy a megszerezhető tudást élményszerűen és naprakészen hozzák el az iskolákba a kultúramentést megcélzó, lelkes civil szervezetek. A helyszínbiztosítást és folyamatos támogatást a szervezők egy virágcsokorral hálálták meg.
Fodor György a gimnázium magyartanára, az alapítvány kurátora „1956 a magyar irodalomban” címmel tartott egy tantermi óraidőt igénybe vevő, 39 diából álló, rendkívül informatív ismeretterjesztő előadást. Az érdekfeszítő diasor tematikusan halad 1956-tól napjainkig idő- és betűrendben a költőkkel és 1956-hoz kapcsolódó műveikkel (Benjámin Lászlótól Váci Mihályig), majd prózaírókkal (naplók, memoárok), filmekkel, zeneművekkel (musical, rockopera) és helyi emlékekkel (Simonyi Gyulai Hírlapja, Erkel gimnázium Szemfüles újságja, benne az 1956-os igazgató rendeleteivel. Külön szólt az M. Szabó Andrásról szóló könyvtervről. Megjegyzendő, hogy ő volt Gyula 1956-os polgármestere, az Alapítvány idén egy életmű-könyvvel kedveskedik az időközben elhunyt, egykori alapítónak). A kimerítő előadást követően a diákok pogácsákkal, lekváros papuccsal és üdítőkkel oldhatták fel a feszült figyelmet, a sikert jelezte, hogy többen csillogó szemekkel köszönték meg a hasznos, útravaló gondolatokat.

Fotók: Rusznyák Csaba
Szöveg: Fodor György