aug 15

Siófok – Könnyek kútja, 56-os emlékmű

Siófok Millennium parkjában a Sarlós Boldogasszonynak szentelt katolikus templom közelében áll a 2006-ban felállított Könnyek kútja elnevezésű emlékmű, amely az 56-os forradalom áldozataira emlékezik.

Az alkotást Varga Tamás szobrászművész készítette, aki fia a siófoki születésű Kossuth-díjas Varga Imre szobrászművésznek. A kőből készült műalkotás közepén egy bronzból készült mellszobor áll, amely egy lehajtott fejű könnyező nőt ábrázol. Az emlékmű arra hivatott emlékeztetni, hogy bizony 56 tragikus eseményei után sokáig tiltott volt az erkölcsi megemlékezés. A Könnyek kútja mellett áll egy oszlop, melynek tábláján a forradalom siófoki áldozatainak neve olvasható.

aug 13

Eger – ’56-os emlékmű

Az országban legelsőként elhelyezett 1956-os emlékmű.
Egy krómacélból készült zászló, és egy hatalmas szikla, melyen egy Márai Sándor idézet olvasható.
‘…Miért, hogy meghasadt az égbolt, mert egy nép azt mondta elég volt!…’ Márai

Az utóbbi időkben kiegészítették, iletve elhelyeztek mellette két emlékkövet.
Az egyik a kommunista diktatúra áldozatainak emlékére (2007.II.24), a másik az erdélyi 56-osok emlékköve (2006. október 23.)
1970 és 1990 között ezen a területen állt egy Lenin-szobor (Makrisz Agamemnon alkotása), melyet 1990 tavaszán távolítottak el onnan.
Érdekes, hogy az alig 100 méterre tőle elhelyezkedő A kommunista mártírok emlékművét (Sárkányölő) ma is láthatjuk.

Lenin előtt pedig Gárdonyi Géza szobra állt itt.

Forrás: kozterkep.hu

aug 13

Mezőkövesd – ’56-os emlékmű

1956-ban a városba bevonuló orosz csapatok szétlőtték a nagytemplom (Szent László templom) tornyát és több polgári lakost.
Köztük egy utcán sétáló jegyespárt is lekaszaboltak.
Az ő emlékükre készült a gránit és márvány emlékmű, csúcsán a szétlőtt templom makettjével.

Az emlékmű Pataki József mezőkövesdi lakos,’56-os elítélt kezdeményezésére és hathatós anyagi támogatásának köszönhetően épült meg. A Mezőkövesdi ’56-os emlékmű c. 1995-ben megjelent dokumentum kötetben írtak szerint, a létrehozott alapítvány célja: az 1956-os forradalom és szabadságharc, valamint hőseinek és mártírjainak tiszteletére emlékmű állítása.

Tehát szó sincs arról, hogy csak a jegyespár emlékére készült az emlékmű. Természetesen más kérdés az, hogy mártírok között vannak ők is.

A történelmi igazság az, hogy kenyérért álltak sorban az emberek – a szoborral majdnem szemben, az utca másik oldalán – és ezekre lőttek, még akkor is amikor már szétfutottak. Ekkor nem csak a jegyespár halt meg.
Az emlékművet egyébként népes résztvevő jelenlétében, 1994.október 23.-án avatták fel.

Forrás: kozterkep.hu